Sorunun Çözümü
- Öncelikle N2H4 molekülünün mol kütlesini hesaplayalım:
$M_{N_2H_4} = (2 \cdot 14) + (4 \cdot 1) = 28 + 4 = 32 g/mol$ - Verilen 12,8 gram N2H4'ün mol sayısını bulalım:
$n_{N_2H_4} = \frac{12.8 g}{32 g/mol} = 0.4 mol$ - 1 mol N2H4 molekülü $2+4=6$ atom içerir. O halde 0,4 mol N2H4'ün içerdiği atom mol sayısı:
$0.4 mol \cdot 6 = 2.4 mol$ atom.
Bu da $2.4 \cdot N_A$ atom demektir. - Soruda C3H4 gazının, N2H4'teki atom sayısı kadar molekül içerdiği belirtiliyor. Yani C3H4 gazı $2.4 \cdot N_A$ molekül içerir.
Bu durumda C3H4'ün mol sayısı $n_{C_3H_4} = 2.4 mol$ olur. - Şimdi C3H4 molekülünün mol kütlesini hesaplayalım:
$M_{C_3H_4} = (3 \cdot 12) + (4 \cdot 1) = 36 + 4 = 40 g/mol$ - I. öncül: Kütlesi 96 gramdır.
$m_{C_3H_4} = n_{C_3H_4} \cdot M_{C_3H_4} = 2.4 mol \cdot 40 g/mol = 96 g$.
Bu öncül doğrudur. - II. öncül: 7,2 mol C atomu içerir.
1 mol C3H4, 3 mol C atomu içerir.
2,4 mol C3H4, $2.4 mol \cdot 3 = 7.2 mol$ C atomu içerir.
Bu öncül doğrudur. - III. öncül: $24 \cdot N_A$ akb H atomu içerir.
1 mol C3H4, 4 mol H atomu içerir.
2,4 mol C3H4, $2.4 mol \cdot 4 = 9.6 mol$ H atomu içerir.
$9.6 mol$ H atomu, $9.6 \cdot N_A$ tane H atomu demektir.
1 tane H atomu 1 akb olduğundan, $9.6 \cdot N_A$ tane H atomu $9.6 \cdot N_A$ akb kütleye sahiptir.
Bu öncül yanlıştır. - Doğru Seçenek B'dır.