10. sınıf Mol Kavramı Test 8

Soru 6 / 11
Sorunun Çözümü
  • Mol Kütlesi (M): C5H10 için $M = (5 \cdot 12) + (10 \cdot 1) = 60 + 10 = 70$ g/mol. (A seçeneği doğrudur)
  • Kütle (m): $m = n \cdot M = 0.4 \text{ mol} \cdot 70 \text{ g/mol} = 28$ gram. (B seçeneği doğrudur)
  • C Atomu Sayısı: 1 mol C5H10, 5 mol C atomu içerir. $0.4 \text{ mol} \cdot 5 = 2 \text{ mol C atomu}$. Bu da $2 \cdot N_A$ tane C atomu demektir. (C seçeneği doğrudur)
  • H Atomu Kütlesi (akb): 1 mol C5H10, 10 mol H atomu içerir. $0.4 \text{ mol} \cdot 10 = 4 \text{ mol H atomu}$. 1 mol H atomu $N_A$ akb olduğundan, 4 mol H atomu $4 \cdot N_A$ akb'dir. (D seçeneği doğrudur)
  • Toplam Atom Sayısı: 1 tane C5H10 molekülü $5 + 10 = 15$ tane atom içerir. $0.4 \text{ mol C}_5\text{H}_{10}$ bileşiği $0.4 \cdot N_A$ tane molekül içerir. Toplam atom sayısı $0.4 \cdot N_A \cdot 15 = 6 \cdot N_A$ tane atomdur. E seçeneği "Toplam 6 tane atom içerir" dediği için yanlıştır.
  • Doğru Seçenek E'dır.
  • Cevaplanan
  • Aktif
  • Boş