Sorunun Çözümü
- Öncelikle $H_3PO_4$ molekülünün molar kütlesini hesaplayalım.
- $M(H_3PO_4) = 3 \times M(H) + 1 \times M(P) + 4 \times M(O)$
- $M(H_3PO_4) = 3 \times 1 g/mol + 1 \times 31 g/mol + 4 \times 16 g/mol$
- $M(H_3PO_4) = 3 g/mol + 31 g/mol + 64 g/mol = 98 g/mol$
- Bu, 1 mol $H_3PO_4$'ün kütlesinin $98 g$ olduğu anlamına gelir.
- 1 mol, Avogadro sayısı ($N_A$) kadar molekül içerir. Yani $N_A$ tane $H_3PO_4$ molekülünün kütlesi $98 g$'dır.
- 1 tane $H_3PO_4$ molekülünün kütlesi ise $\frac{98}{N_A} g$ olur.
- Doğru Seçenek D'dır.