Sorunun Çözümü
- A) Normal koşullarda $1$ mol gaz $22,4$ L hacim kaplar. Buna göre, $C_3H_8$ gazının mol sayısı $n = \frac{2,24 L}{22,4 L/mol} = 0,1 mol$ olur.
- B) $1$ mol $CH_4$ molekülü $4$ mol H atomu içerir. $1,2$ mol H atomu içeren $CH_4$ molekülünün mol sayısı $n = \frac{1,2 mol H}{4 mol H/mol CH_4} = 0,3 mol$ olur.
- C) O atomunun mol kütlesi $16 g/mol$'dür. $6,4$ gram O atomu $n_O = \frac{6,4 g}{16 g/mol} = 0,4 mol$ eder. $1$ mol $SO_2$ molekülü $2$ mol O atomu içerdiğinden, $SO_2$ gazının mol sayısı $n = \frac{0,4 mol O}{2 mol O/mol SO_2} = 0,2 mol$ olur.
- D) He atomunun mol kütlesi $4 g/mol$'dür. $2$ gram He atomunun mol sayısı $n = \frac{2 g}{4 g/mol} = 0,5 mol$ olur.
- E) Avogadro sayısı $N_A = 6,02 \cdot 10^{23}$ tane/mol'dür. $24,08 \cdot 10^{22}$ tane $N_2H_4$ molekülünün mol sayısı $n = \frac{24,08 \cdot 10^{22} tane}{6,02 \cdot 10^{23} tane/mol} = 0,4 mol$ olur.
- Karşılaştırma yapıldığında, en fazla mol sayısı $0,5 mol$ ile D seçeneğindedir.
- Doğru Seçenek D'dır.