10. sınıf Mol Kavramı Test 7

Soru 6 / 11
Sorunun Çözümü
  • A) Klorun ortalama atom kütlesi `$ (35 \times 0.75) + (37 \times 0.25) = 26.25 + 9.25 = 35.5 akb $`'dir. Bu ifade doğrudur.
  • B) Borun ortalama atom kütlesi `$ (10 \times 0.20) + (11 \times 0.80) = 2 + 8.8 = 10.8 akb $`'dir. Bu ifade doğrudur.
  • C) `$ {}_{1}^{3}T $` izotopunda `$1$` proton ve `$2$` nötron bulunur. Ancak, `$1 mol {}_{1}^{3}T$` atomunda `$N_A$` tane atom olduğundan, `$N_A$` tane proton ve `$2N_A$` tane nötron bulunur. İfade, `$1 mol$` için değil, bir atom için geçerli bilgiyi verdiğinden yanlıştır.
  • D) `$ {}_{5}^{11}B $` atomunda `$11 - 5 = 6$` nötron bulunur. `$0,05 mol$` atomdaki nötron sayısı `$0,05 \times N_A \times 6 = 0,05 \times 6,02 \cdot 10^{23} \times 6 = 1,806 \cdot 10^{23}$`'tür. Bu ifade doğrudur.
  • E) `$Cl_2$` molekülünün en ağır hali `$ {}^{37}Cl - {}^{37}Cl $` olup kütlesi `$37 + 37 = 74 akb$`'dir. Ortalama kütle bu değerden büyük olamaz. Bu ifade doğrudur.
  • Doğru Seçenek C'dır.
  • Cevaplanan
  • Aktif
  • Boş