10. sınıf Mol Kavramı Test 7

Soru 5 / 11
Sorunun Çözümü
  • Bileşiğin mol kütlesini ($MR$) bulmak için verilen kütleyi mole böleriz:
    $MR = \frac{9,48 \text{ g}}{0,02 \text{ mol}} = 474 \text{ g/mol}$
  • Bileşiğin formülünden ($KAl(XO_4)_2 \cdot 12H_2O$) mol kütlesini X cinsinden yazarız:
    $MR = K + Al + 2 \times (X + 4 \times O) + 12 \times (2 \times H + O)$
    $MR = 39 + 27 + 2 \times (X + 4 \times 16) + 12 \times (2 \times 1 + 16)$
    $MR = 39 + 27 + 2X + 128 + 12 \times 18$
    $MR = 66 + 2X + 128 + 216$
    $MR = 410 + 2X$
  • Hesapladığımız mol kütlelerini eşitleyerek X'in atom kütlesini buluruz:
    $410 + 2X = 474$
    $2X = 474 - 410$
    $2X = 64$
    $X = 32 \text{ g/mol}$
  • Soruda nötron sayısının proton sayısına eşit olduğu belirtilmiştir. Bu durumda atom kütlesi yaklaşık olarak $2 \times \text{proton sayısı}$'na eşittir:
    $32 = 2 \times \text{Proton Sayısı}$
    $\text{Proton Sayısı (Atom Numarası)} = 16$
  • Atom numarası 16 olan elementin elektron dizilimi $1s^2 2s^2 2p^6 3s^2 3p^4$'tür.
    En büyük baş kuantum sayısı 3 olduğundan 3. periyot.
    Son katmandaki elektron sayısı ($2+4=6$) olduğundan 6A grubu.
  • Doğru Seçenek D'dır.
  • Cevaplanan
  • Aktif
  • Boş