Sorunun Çözümü
- $0,2 mol$ $X_2Y_3$ bileşiğinde $0,2 \times 3 = 0,6 mol$ Y atomu bulunur.
- $0,6 mol$ Y atomu $9,6 gram$ ise, 1 mol Y atomunun kütlesi ($M_Y$) $M_Y = \frac{9,6 gram}{0,6 mol} = 16 g/mol$'dir.
- $X_2Y_3$ bileşiğinin mol kütlesi $76 g/mol$ olduğuna göre, $2M_X + 3M_Y = 76 g/mol$'dir.
- $2M_X + 3 \times 16 = 76 \Rightarrow 2M_X + 48 = 76 \Rightarrow 2M_X = 28 \Rightarrow M_X = 14 g/mol$'dir.
- 1 mol X atomu ($N_A$ tane X atomu) $14 gram$ olduğuna göre, 1 tane X atomunun kütlesi $\frac{14 gram}{N_A}$'dır.
- Doğru Seçenek B'dır.