Sorunun Çözümü
- Bir molekülde $\frac{2}{N_A}$ mol O atomu bulunması, $m$ değerinin $2$ olduğunu gösterir. Çünkü $1$ mol atom $N_A$ atom içerir. Dolayısıyla, $\frac{2}{N_A}$ mol O atomu $2$ tane O atomu demektir. Bileşik $C_n H_{2n} O_2$ olur.
- Bileşiğin $0,3$ molü $26,4$ gram ise, $1$ molünün kütlesi (mol kütlesi) $M_A = \frac{26,4 g}{0,3 mol} = 88 g/mol$ olur.
- Bileşiğin mol kütlesini formülünden hesaplayalım: $M_A = n \cdot M_C + 2n \cdot M_H + 2 \cdot M_O$.
- Verilen atom kütlelerini yerine koyarsak: $M_A = n \cdot 12 g/mol + 2n \cdot 1 g/mol + 2 \cdot 16 g/mol$.
- Bu ifadeyi basitleştirirsek: $M_A = 12n + 2n + 32 = 14n + 32 g/mol$.
- Hesapladığımız mol kütlesini ($88 g/mol$) bu ifadeye eşitleyelim: $14n + 32 = 88$.
- Denklemi çözelim: $14n = 88 - 32 \Rightarrow 14n = 56$.
- $n$ değerini bulalım: $n = \frac{56}{14} = 4$.
- Doğru Seçenek D'dır.