Sorunun Çözümü
- I. $NH_3$ için molar kütle: $M_{NH_3} = 14 + 3 \cdot 1 = 17 g/mol$
- $NH_3$ kütlesi: $m_I = 0,2 mol \cdot 17 g/mol = 3,4 g$
- II. $H_2S$ molekül sayısı mol'e çevrilir: $n_{H_2S} = \frac{6,02 \cdot 10^{22}}{6,02 \cdot 10^{23}} = 0,1 mol$
- $H_2S$ için molar kütle: $M_{H_2S} = 2 \cdot 1 + 32 = 34 g/mol$
- $H_2S$ kütlesi: $m_{II} = 0,1 mol \cdot 34 g/mol = 3,4 g$
- III. $0,3 mol H$ atomu içeren $PH_3$ molekülünün mol sayısı: $n_{PH_3} = \frac{0,3 mol H}{3 mol H} = 0,1 mol$
- $PH_3$ için molar kütle: $M_{PH_3} = 31 + 3 \cdot 1 = 34 g/mol$
- $PH_3$ kütlesi: $m_{III} = 0,1 mol \cdot 34 g/mol = 3,4 g$
- Tüm maddelerin kütleleri eşittir: $m_I = m_{II} = m_{III}$
- Doğru Seçenek E'dır.