Sorunun Çözümü
- Öncelikle, verilen oksijen atomlarının mol sayısını hesaplayalım.
- Oksijen kütlesi $4,8 g$, mol kütlesi $16 g/mol$.
- Mol O atomu $= \frac{4,8 g}{16 g/mol} = 0,3 mol$ O atomu.
- Şimdi, $SO_3$ molekülünün mol sayısını bulalım.
- $1$ mol $SO_3$ molekülü $3$ mol O atomu içerir.
- $0,3$ mol O atomu içeren $SO_3$ molekülü $= \frac{0,3 mol O}{3 mol O / 1 mol SO_3} = 0,1 mol$ $SO_3$ molekülü.
- Yargıları değerlendirelim:
- I. 0,3 mol moleküldür.
- Hesaplanan $SO_3$ molekülü $0,1 mol$'dür. Bu ifade yanlıştır.
- II. 3,2 $\cdot N_A$ gram S atomu içerir.
- $0,1$ mol $SO_3$ molekülü $0,1$ mol S atomu içerir.
- $0,1$ mol S atomunun kütlesi $= 0,1 mol \times 32 g/mol = 3,2 g$ S atomu.
- İfade $3,2 \cdot N_A$ gram dediği için yanlıştır. ($N_A$ Avogadro sayısıdır ve kütle birimi değildir.)
- III. 0,4 mol atom içerir.
- $1$ mol $SO_3$ molekülü $(1$ mol S $+ 3$ mol O$) = 4$ mol atom içerir.
- $0,1$ mol $SO_3$ molekülü $0,1 \times 4 = 0,4$ mol atom içerir. Bu ifade doğrudur.
- Doğru Seçenek C'dır.