Sorunun Çözümü
- Öncelikle $C_2H_5OH$ sıvısının mol kütlesini hesaplayalım: $M_{C_2H_5OH} = (2 \cdot 12) + (6 \cdot 1) + (1 \cdot 16) = 24 + 6 + 16 = 46 g/mol$
- Kabın hacmi $V = 100 mL$ ve yoğunluğu $d = 0,92 g/mL$ verilmiştir. Kütleyi ($m$) hesaplayalım: $m = d \cdot V = 0,92 g/mL \cdot 100 mL = 92 g$. Bu durumda A seçeneği doğrudur.
- Sıvının mol sayısını ($n$) hesaplayalım: $n = m / M = 92 g / 46 g/mol = 2 mol$. Bu durumda B seçeneği doğrudur.
- Molekül sayısını hesaplayalım: $2 mol \cdot N_A = 2 \cdot 6,02 \cdot 10^{23} = 12,04 \cdot 10^{23}$ tane $C_2H_5OH$ molekülü içerir. Bu durumda C seçeneği doğrudur.
- $C_2H_5OH$ formülünde 2 tane C atomu vardır. 2 mol $C_2H_5OH$ sıvısında $2 \cdot 2 = 4$ mol C atomu bulunur. C atomlarının kütlesi = $4 mol \cdot 12 g/mol = 48 g$. Bu durumda D seçeneği doğrudur.
- $C_2H_5OH$ formülünde $5+1=6$ tane H atomu vardır. 2 mol $C_2H_5OH$ sıvısında $2 \cdot 6 = 12$ mol H atomu bulunur. 12 mol H atomu, $12 \cdot N_A = 12 \cdot 6,02 \cdot 10^{23} = 72,24 \cdot 10^{23}$ tane H atomu demektir. E seçeneği "12 tane H atomu içerir." ifadesi yanlıştır.
- Doğru Seçenek E'dır.