Sorunun Çözümü
- Verilen bilgiye göre, örnek Avogadro sayısı kadar H atomu içerir. Bu da $1$ mol H atomu demektir.
- $1$ mol CH4 molekülü $4$ mol H atomu içerir. Örnek $1$ mol H atomu içerdiğine göre, örnekteki CH4 miktarı $1/4 = 0,25$ mol CH4}$'tür.
- I. ifadeyi değerlendirelim: "1 mol moleküldür."
Örnek $0,25$ mol CH4 molekülü içerdiğinden, bu ifade yanlıştır. - II. ifadeyi değerlendirelim: "Kütlesi $4 \cdot N_A$ akb'dir."
$1$ mol CH4'ün mol kütlesi $M_{CH_4} = (1 \cdot 12) + (4 \cdot 1) = 16$ g/mol'dür.
$0,25$ mol CH4'ün kütlesi $0,25 \text{ mol} \cdot 16 \text{ g/mol} = 4$ g'dır.
$1$ g $= N_A$ akb olduğundan, $4$ g $= 4 \cdot N_A$ akb'dir. Bu ifade doğrudur. - III. ifadeyi değerlendirelim: "Toplam $1,25$ mol atom içerir."
$1$ mol CH4 molekülü toplam $1$ mol C atomu $+ 4$ mol H atomu $= 5$ mol atom içerir.
Örnek $0,25$ mol CH4 içerdiğinden, toplam atom sayısı $0,25 \text{ mol} \cdot 5 \text{ mol atom/mol CH}_4 = 1,25$ mol atom'dur. Bu ifade doğrudur. - Yanlış olan ifade sadece I'dir.
- Doğru Seçenek A'dır.