Sorunun Çözümü
- X için atom sayısı hesaplama:
- Normal koşullarda $11,2 L$ $N_2O_5$ gazı $n = 11,2 / 22,4 = 0,5 mol$ $N_2O_5$'tir.
- Bir $N_2O_5$ molekülünde $2+5=7$ atom bulunur.
- $X = 0,5 \times N_A \times 7 = 3,5 N_A$ atom.
- Y için atom sayısı hesaplama:
- $6,02 \cdot 10^{23}$ tane $CH_4$ molekülü $1 mol$ $CH_4$'tür.
- Bir $CH_4$ molekülünde $1+4=5$ atom bulunur.
- $Y = 1 \times N_A \times 5 = 5 N_A$ atom.
- Z için atom sayısı hesaplama:
- $H_2$ molekül kütlesi $2 \times 1 = 2 g/mol$'dür.
- $4 g$ $H_2$ molekülü $n = 4 / 2 = 2 mol$ $H_2$'dir.
- Bir $H_2$ molekülünde $2$ atom bulunur.
- $Z = 2 \times N_A \times 2 = 4 N_A$ atom.
- Kıyaslama:
- $Y = 5 N_A$
- $Z = 4 N_A$
- $X = 3,5 N_A$
- Sıralama: $Y > Z > X$.
- Doğru Seçenek C'dır.