Sorunun Çözümü
- 2 tane $XY_3$ molekülünün kütlesi $\frac{160}{N_A}$ gram olarak verilmiştir.
- Buna göre, 1 tane $XY_3$ molekülünün kütlesi $\frac{160}{2N_A} = \frac{80}{N_A}$ gramdır.
- Bir molekülün kütlesi, mol kütlesinin Avogadro sayısına ($N_A$) bölümüdür: Kütle = $\frac{M_{XY_3}}{N_A}$.
- Bu eşitlikten $XY_3$ molekülünün mol kütlesi ($M_{XY_3}$) $80$ g/mol olarak bulunur.
- $XY_3$ molekülünün mol kütlesi, X atomunun mol kütlesi ($M_X$) ile 3 tane Y atomunun mol kütlesinin toplamıdır: $M_{XY_3} = M_X + 3 \times M_Y$.
- Verilen $Y = 16$ g/mol değerini ve $M_{XY_3} = 80$ g/mol değerini yerine koyalım: $80 = M_X + 3 \times 16$.
- Denklemi çözelim: $80 = M_X + 48$.
- $M_X = 80 - 48 = 32$ g/mol.
- Doğru Seçenek D'dır.