Sorunun Çözümü
- Öncelikle $C_2H_5OH$ bileşiğinin mol kütlesini hesaplayalım: $M(C_2H_5OH) = (2 \cdot 12) + (6 \cdot 1) + (1 \cdot 16) = 24 + 6 + 16 = 46 g/mol$.
- A) $0,4 mol$ bileşik, $0,4 \cdot N_A = 0,4 \cdot 6,02 \cdot 10^{23} = 2,408 \cdot 10^{23}$ tane molekül içerir. Bu ifade doğrudur.
- B) Bileşik $C_2H_5OH(s)$ yani katı haldedir. Normal koşullarda $1 mol$ gaz $22,4$ litre hacim kaplar kuralı katılar için geçerli değildir. Bu nedenle $8,96$ litre hacim kaplamaz. Bu ifade yanlıştır.
- C) $0,4 mol$ bileşiğin kütlesi: $m = n \cdot M = 0,4 mol \cdot 46 g/mol = 18,4 g$. Bu ifade doğrudur.
- D) $1 mol$ $C_2H_5OH$ bileşiği $2 mol$ C atomu içerir. $0,4 mol$ bileşik $0,4 \cdot 2 = 0,8 mol$ C atomu içerir. Bu ifade doğrudur.
- E) $1 mol$ $C_2H_5OH$ bileşiği $1 mol$ O atomu içerir. $0,4 mol$ bileşik $0,4 mol$ O atomu içerir. $0,4 mol$ O atomunun kütlesi $0,4 mol \cdot 16 g/mol = 6,4 g$. Bu ifade doğrudur.
- Doğru Seçenek B'dır.