Sorunun Çözümü
- Öncelikle $SO_2$ molekülünün mol kütlesini hesaplayalım: $M_{SO_2} = S + 2O = 32 + 2(16) = 64 g/mol$. Bu aynı zamanda 1 $SO_2$ molekülünün kütlesinin $64 akb$ olduğu anlamına gelir.
- I. yargı için: Kütlesi $128 akb$ olan $SO_2$ molekülü sayısı: $128 akb / (64 akb/molekül) = 2$ molekül. Yargı I doğrudur.
- II. yargı için: $128 akb$ kütlesini grama çevirelim: $128 akb = 128/N_A g$. Mol sayısı $n = m/M = (128/N_A g) / (64 g/mol) = 2/N_A$ mol. Yargı II doğrudur.
- III. yargı için: $2$ tane $SO_2$ molekülü, $2 \times 2 = 4$ tane oksijen atomu içerir. $4$ tane oksijen atomunun toplam kütlesi: $4 \times 16 akb = 64 akb$. Bu kütleyi grama çevirelim: $64 akb = 64/N_A g$. Yargı III doğrudur.
- Doğru Seçenek E'dır.