Verilen soruyu adım adım inceleyelim:
- I. Mol kütlesi 100 g/moldür.
Mg₃N₂ bileşiğinin mol kütlesini hesaplamak için atom kütlelerini kullanırız:
Magnesyum (Mg) atom kütlesi = 24 g/mol
Azot (N) atom kütlesi = 14 g/mol
Mol kütlesi (Mg₃N₂) = (3 \times \text{Mg}) + (2 \times \text{N})
Mol kütlesi (Mg₃N₂) = (3 \times 24 \text{ g/mol}) + (2 \times 14 \text{ g/mol})
Mol kütlesi (Mg₃N₂) = 72 \text{ g/mol} + 28 \text{ g/mol}
Mol kütlesi (Mg₃N₂) = 100 \text{ g/mol}
Bu ifade doğrudur.
- II. 0,06 moldür.
Verilen kütle 6 gramdır.
Mol kütlesini I. maddede 100 g/mol olarak bulduk.
Mol sayısı (n) = \(\frac{\text{kütle}}{\text{mol kütlesi}}\)
n = \(\frac{6 \text{ g}}{100 \text{ g/mol}}\)
n = 0,06 \text{ mol}
Bu ifade doğrudur.
- III. 3N\(_A\) tane atom içerir.
Öncelikle, bir molekül Mg₃N₂'deki toplam atom sayısını bulalım:
1 molekül Mg₃N₂ = 3 atom Mg + 2 atom N = 5 atom içerir.
0,06 mol Mg₃N₂ bileşiğindeki molekül sayısı = 0,06 \times \text{N}_A \text{ tane molekül}
Toplam atom sayısı = (Molekül sayısı) \times (bir moleküldeki atom sayısı)
Toplam atom sayısı = (0,06 \times \text{N}_A) \times 5
Toplam atom sayısı = 0,3 \times \text{N}_A \text{ tane atom}
İfade "3N\(_A\) tane atom içerir" dediği için bu ifade yanlıştır.
Yukarıdaki analizlere göre, I ve II numaralı yargılar doğrudur.
Cevap B seçeneğidir.