Normal koşullarda (N.K.) 4,48 litre hacim kaplayan gazın mol sayısı hesaplanır:
\[ n_{gaz} = \frac{V}{22,4 \text{ L/mol}} = \frac{4,48 \text{ L}}{22,4 \text{ L/mol}} = 0,2 \text{ mol} \]
7,2 gram C atomunun mol sayısı hesaplanır (C = 12 g/mol):
\[ n_C = \frac{m_C}{M_C} = \frac{7,2 \text{ g}}{12 \text{ g/mol}} = 0,6 \text{ mol} \]
Bileşiğin formülü \(C_nH_{2n+2}\) olduğundan, 1 mol bileşikte n mol C atomu bulunur. Buna göre 'n' değeri bulunur:
\[ n_C = n \times n_{gaz} \implies 0,6 \text{ mol} = n \times 0,2 \text{ mol} \implies n = \frac{0,6}{0,2} = 3 \]
I. yargı: n = 3'tür. (Doğru)
Bileşiğin formülü \(C_3H_8\) olur. Mol kütlesi hesaplanır (C = 12 g/mol, H = 1 g/mol):
\[ M_{C_3H_8} = (3 \times M_C) + ((2 \times 3 + 2) \times M_H) = (3 \times 12) + (8 \times 1) = 36 + 8 = 44 \text{ g/mol} \]
II. yargı: \(C_nH_{2n+2}\) bileşiğinin mol kütlesi 44 g/moldür. (Doğru)
0,2 mol \(C_3H_8\) bileşiğindeki H atomu mol sayısı hesaplanır:
1 mol \(C_3H_8\) bileşiği 8 mol H atomu içerir.
0,2 mol \(C_3H_8\) bileşiği \(0,2 \times 8 = 1,6\) mol H atomu içerir.III. yargı: 1,6 mol H atomu içerir. (Doğru)
Doğru Seçenek E'dır.
Soru 11
/
12
Sorunun Çözümü
- Cevaplanan
- Aktif
- Boş