Sorunun Çözümü
-
Öncelikle 3,6 gram H2O bileşiğindeki mol sayısını bulalım:
$n_{H_2O} = \frac{\text{kütle}}{\text{mol kütlesi}} = \frac{3,6 \text{ g}}{18 \text{ g/mol}} = 0,2 \text{ mol}$ -
Bir mol H2O, 2 mol H atomu içerir. Bu durumda 0,2 mol H2O, 0,2 \times 2 = 0,4 mol H atomu içerir.
H atomu sayısı = $0,4 \times N_A$ (Avogadro sayısı) - Soruda belirtildiği gibi, 8 gram XY3 bileşiği, 3,6 gram H2O'daki H atomu sayısı kadar atom içerir. Yani 8 gram XY3 bileşiği $0,4 N_A$ tane atom içerir.
-
Bir XY3 molekülü toplamda 1 (X) + 3 (Y) = 4 atom içerir.
8 gram XY3'teki molekül sayısı = $\frac{\text{Toplam atom sayısı}}{\text{Bir moleküldeki atom sayısı}} = \frac{0,4 N_A}{4} = 0,1 N_A$ -
8 gram XY3 bileşiğinde $0,1 N_A$ tane molekül varsa, 1 gram XY3 bileşiğindeki molekül sayısı:
$\frac{0,1 N_A}{8} = \frac{N_A}{80}$ - Doğru Seçenek B'dır.