Sorunun Çözümü
Verilen bileşik FeSO₄ · nH₂O'dur ve 0,3 molünde toplam 5,4 mol atom bulunmaktadır. n değerini bulalım:
- FeSO₄ bileşiğindeki atom sayısı: 1 (Fe) + 1 (S) + 4 (O) = 6 atom.
- H₂O molekülündeki atom sayısı: 2 (H) + 1 (O) = 3 atom.
- FeSO₄ · nH₂O bileşiğinin 1 molündeki toplam atom sayısı:
\(6 + n \times 3 = 6 + 3n\) atom. - Bileşiğin 0,3 molünde toplam 5,4 mol atom bulunduğuna göre denklemi kuralım:
\(0,3 \times (6 + 3n) = 5,4\) - Denklemi çözelim:
\(6 + 3n = \frac{5,4}{0,3}\)
\(6 + 3n = 18\)
\(3n = 18 - 6\)
\(3n = 12\)
\(n = \frac{12}{3}\)
\(n = 4\) - Doğru Seçenek D'dır.