Verilen \(C_2H_6\) gazının mol sayısını hesaplayalım:
\(n = \frac{\text{Tanecik Sayısı}}{N_A} = \frac{1,806 \cdot 10^{23}}{6,02 \cdot 10^{23}} = 0,3 \text{ mol}\)
I. yargıyı değerlendirelim: Normal koşullarda (N.K.) 1 mol gaz 22,4 litre hacim kaplar. Bu durumda 0,3 mol \(C_2H_6\) gazının hacmi:
\(V = n \cdot 22,4 \text{ L/mol} = 0,3 \text{ mol} \cdot 22,4 \text{ L/mol} = 6,72 \text{ litre}\)
Bu yargı doğrudur.
II. yargıyı değerlendirelim: \(0,3 \cdot N_A\) moldür ifadesi yanlıştır. \(0,3 \cdot N_A\) tanecik sayısıdır, mol sayısı 0,3 moldür.
Bu yargı yanlıştır.
III. yargıyı değerlendirelim: Öncelikle \(C_2H_6\) gazının mol kütlesini hesaplayalım:
\(M_m(C_2H_6) = (2 \cdot C) + (6 \cdot H) = (2 \cdot 12) + (6 \cdot 1) = 24 + 6 = 30 \text{ g/mol}\)
Şimdi 0,3 mol \(C_2H_6\) gazının kütlesini hesaplayalım:
\(m = n \cdot M_m = 0,3 \text{ mol} \cdot 30 \text{ g/mol} = 9 \text{ gram}\)
Bu yargı yanlıştır.
- Doğru Seçenek A'dır.
Soru 5
/
13
Sorunun Çözümü
- Cevaplanan
- Aktif
- Boş