Sorunun Çözümü
Normal koşullarda (NK), 1 mol gaz 22.4 litre hacim kaplar. Verilen hacim 8.96 litredir. Bu durumda N₂O₅ gazının mol sayısını hesaplayalım:
\(n_{N_2O_5} = \frac{V}{22.4 \text{ L/mol}} = \frac{8.96 \text{ L}}{22.4 \text{ L/mol}} = 0.4 \text{ mol}\)
N₂O₅ bileşiğinin formülüne göre, 1 mol N₂O₅ gazı 2 mol Azot (N) atomu içerir. Elimizde 0.4 mol N₂O₅ gazı olduğuna göre, içerdiği Azot atomu mol sayısını bulalım:
\(n_N = 0.4 \text{ mol } N_2O_5 \times \frac{2 \text{ mol N}}{1 \text{ mol } N_2O_5} = 0.8 \text{ mol N}\)
Azot atomunun mol kütlesi (M_N) 14 g/mol olarak verilmiştir. 0.8 mol Azot atomunun kütlesini hesaplayalım:
\(m_N = n_N \times M_N = 0.8 \text{ mol} \times 14 \text{ g/mol} = 11.2 \text{ g}\)
- Doğru Seçenek E'dır.