10. sınıf Mol Kavramı Test 2

Soru 13 / 13
Sorunun Çözümü
  • Öncelikle $CO_2$'nin mol kütlesini hesaplayalım: $M_{CO_2} = 12 + 2 \cdot 16 = 12 + 32 = 44 g/mol$.
  • 11 gram $CO_2$'nin mol sayısını bulalım: $n = \frac{m}{M} = \frac{11 g}{44 g/mol} = 0,25 mol$.
  • A) Mol sayısı $0,25$'tir. Bu ifade doğrudur.
  • B) $0,25 mol$ $CO_2$ molekülü, $0,25 \cdot N_A = \frac{N_A}{4}$ tane $CO_2$ molekülü içerir. Bu ifade doğrudur.
  • C) $1 mol$ $CO_2$ molekülü $2 mol$ oksijen atomu içerir. $0,25 mol$ $CO_2$ molekülü $0,25 \cdot 2 = 0,5 mol$ oksijen atomu içerir. Bu ifade doğrudur.
  • D) $1 mol$ $CO_2$ molekülü $1 mol$ karbon atomu içerir. $0,25 mol$ $CO_2$ molekülü $0,25 mol$ karbon atomu içerir. Karbon atomunun kütlesi $0,25 mol \cdot 12 g/mol = 3 g$'dır. Bu ifade doğrudur.
  • E) $1 mol$ $CO_2$ molekülü toplam $1$ karbon ve $2$ oksijen olmak üzere $3$ atom içerir. $0,25 mol$ $CO_2$ molekülü toplam $0,25 \cdot 3 = 0,75 mol$ atom içerir. Seçenekte "$0,75 \cdot N_A$ mol atom" denilmiştir. Bu ifade yanlıştır. Doğrusu "$0,75$ mol atom" veya "$0,75 \cdot N_A$ tane atom" olmalıdır. Bu ifade yanlıştır.
  • Doğru Seçenek E'dır.
  • Cevaplanan
  • Aktif
  • Boş