Sorunun Çözümü
- Verilen bilgilerden X elementinin mol kütlesini bulalım:
- $3,01 \cdot 10^{23}$ tane $X_2$ molekülü $0,5 mol$ $X_2$'dir.
- $14 \cdot N_A$ akb, $14 gram$'a eşittir.
- Yani $0,5 mol$ $X_2$ molekülü $14 gram$'dır.
- $1 mol$ $X_2$ molekülü $28 gram$'dır ($M_{X_2} = 28 g/mol$).
- Buna göre $X$ elementinin mol kütlesi $M_X = \frac{28}{2} = 14 g/mol$'dür.
- Verilen bilgilerden Y elementinin mol kütlesini bulalım:
- $1$ tane $Y_2$ molekülü $\frac{2}{N_A}$ gramdır.
- Bu ifadeye göre $1 mol$ $Y_2$ molekülü $2 gram$'dır ($M_{Y_2} = 2 g/mol$).
- Buna göre $Y$ elementinin mol kütlesi $M_Y = \frac{2}{2} = 1 g/mol$'dür.
- I. yargıyı değerlendirelim:
- $X_2Y_4$ bileşiğinin mol kütlesi $M_{X_2Y_4} = (2 \cdot M_X) + (4 \cdot M_Y) = (2 \cdot 14) + (4 \cdot 1) = 28 + 4 = 32 g/mol$'dür.
- Yargı I doğrudur.
- II. yargıyı değerlendirelim:
- $0,25 mol$ $X_2Y_4$ bileşiğinin kütlesi $0,25 mol \cdot 32 g/mol = 8 gram$'dır.
- Yargı II ($8 \cdot N_A$ gram) yanlıştır.
- III. yargıyı değerlendirelim:
- $1 mol$ $X_2Y_4$ bileşiği $2 mol$ $X$ atomu ve $4 mol$ $Y$ atomu içerir.
- Toplam atom molü $2 + 4 = 6 mol$'dür.
- $6 mol$ atom $6 \cdot N_A$ tane atom içerir.
- Yargı III doğrudur.
- Doğru Seçenek C'dır.