Sorunun Çözümü
- I. öncül: "2 tane CO2 molekülü" ifadesi, 2 adet CO2 molekülünü belirtir. $2 \cdot N_A$ tane CO2 molekülü ise 2 mol CO2 molekülü demektir. Bu nedenle I. öncül yanlıştır.
- II. öncül: Bir CO2 molekülünün kütlesi $12 + 2 \cdot 16 = 44 akb$'dir. İki CO2 molekülünün kütlesi $2 \cdot 44 akb = 88 akb$'dir. 88 akb, 88 grama eşit değildir. Bu nedenle II. öncül yanlıştır.
- III. öncül: Bir CO2 molekülü 2 oksijen atomu içerir. 2 tane CO2 molekülü $2 \cdot 2 = 4$ oksijen atomu içerir. 4 oksijen atomunun kütlesi $4 \cdot 16 akb = 64 akb$'dir. Bu nedenle III. öncül doğrudur.
- Yanlış olan öncüller I ve II'dir.
- Doğru Seçenek B'dır.