Sorunun Çözümü
- Soruda verilen bilgiye göre, Avogadro sayısı kadar hidrojen atomu ($N_A$ hidrojen atomu) bulunmaktadır. Bu, $1 \text{ mol hidrojen atomu}$ demektir.
- H₂O formülüne göre, $1 \text{ mol H}_2\text{O}$ molekülünde $2 \text{ mol hidrojen atomu}$ bulunur.
- Elimizde $1 \text{ mol hidrojen atomu}$ olduğuna göre, H₂O molekülünün mol sayısı $n_{H_2O} = \frac{1 \text{ mol H}}{2 \text{ mol H}} = 0.5 \text{ mol}$'dür.
- I. Molekül sayısı: $0.5 \text{ mol H}_2\text{O}$ molekülü, $0.5 \cdot N_A$ tane molekül içerir.
- II. İçerdiği atomların toplam mol sayısı: $1 \text{ mol H}_2\text{O}$ molekülü $2 \text{ mol H} + 1 \text{ mol O} = 3 \text{ mol atom}$ içerir.
- $0.5 \text{ mol H}_2\text{O}$ molekülü ise $0.5 \times 3 = 1.5 \text{ mol atom}$ içerir.
- Buna göre, I. nicelik $0.5 \cdot N_A$ ve II. nicelik $1.5$'tir.
- Doğru Seçenek D'dır.