Sorunun Çözümü
- Verilen $N_2H_4$ molekül sayısını mole çevirelim: $n = \frac{3,01 \cdot 10^{23}}{6,02 \cdot 10^{23}} = 0,5$ mol $N_2H_4$.
- I. yargı: $0,5$ mol $N_2H_4$ molekülü içerir. Bu ifade doğrudur.
- II. yargı: $1$ mol $N_2H_4$ molekülü $2$ mol N atomu içerir. Buna göre $0,5$ mol $N_2H_4$ molekülü $0,5 \cdot 2 = 1$ mol N atomu içerir. Bu ifade doğrudur.
- III. yargı: $1$ mol $N_2H_4$ molekülü $4$ mol H atomu içerir. Buna göre $0,5$ mol $N_2H_4$ molekülü $0,5 \cdot 4 = 2$ mol H atomu içerir.
- $2$ mol H atomu sayısını bulalım: $2 \cdot 6,02 \cdot 10^{23} = 12,04 \cdot 10^{23} = 1,204 \cdot 10^{24}$ tane H atomu. Bu ifade doğrudur.
- Doğru Seçenek E'dır.