10. sınıf Mol Kavramı Test 1

Soru 7 / 13
Sorunun Çözümü
  • Bir $C_4H_6$ molekülünde toplam atom sayısı $4 \text{ C atomu} + 6 \text{ H atomu} = 10 \text{ atom}$'dur.
  • Soruda verilen bilgiye göre, bileşik Avogadro sayısı ($N_A$) kadar atom içermektedir. Eğer bir molekülde $10$ atom varsa ve toplam atom sayısı $N_A$ ise, bileşiğin mol sayısı $N_A / 10 \text{ molekül} = 0,1 \text{ mol}$ $C_4H_6$'dır.
  • I. yargı: Bileşik $0,1 \text{ mol}$'dür. "$1 \text{ moldür}$" ifadesi yanlıştır.
  • II. yargı: Bileşik $0,1 \text{ mol}$ $C_4H_6$ içerir. Molekül sayısı $0,1 \times N_A = 0,1 \times 6,02 \cdot 10^{23} = 6,02 \cdot 10^{22}$ moleküldür. Bu ifade doğrudur.
  • III. yargı: Bileşik $0,1 \text{ mol}$ $C_4H_6$ içerir. Her $C_4H_6$ molekülünde $4$ C atomu olduğundan, $0,1 \text{ mol} \times 4 = 0,4 \text{ mol}$ C atomu içerir. Bu ifade doğrudur.
  • IV. yargı: Bileşik $0,1 \text{ mol}$ $C_4H_6$ içerir. Her $C_4H_6$ molekülünde $6$ H atomu olduğundan, $0,1 \text{ mol} \times 6 = 0,6 \text{ mol}$ H atomu içerir. H atomu sayısı $0,6 \times N_A = 0,6 \times 6,02 \cdot 10^{23} = 3,612 \cdot 10^{23}$ tanedir. "$3,612 \cdot 10^{24}$ tane H atomu içerir." ifadesi yanlıştır.
  • Doğru Seçenek B'dır.
  • Cevaplanan
  • Aktif
  • Boş