Sorunun Çözümü
- Bir $CH_4$ molekülünde $1$ karbon ve $4$ hidrojen olmak üzere toplam $1 + 4 = 5$ atom bulunur.
- $0,3$ mol $CH_4$ bileşiğindeki toplam atom mol sayısı, bileşiğin mol sayısı ile bir moleküldeki atom sayısının çarpımıdır.
- Toplam atom mol sayısı $= 0,3 \text{ mol } \times 5 = 1,5 \text{ mol atom}$'dur.
- Toplam atom sayısı, atom mol sayısının Avogadro sayısı ($N_A$) ile çarpılmasıyla bulunur.
- Toplam atom sayısı $= 1,5 \text{ mol atom} \times N_A = 1,5 \cdot N_A$ tanedir.
- Doğru Seçenek B'dır.