Petrol Fiyatlarında Gerileme

Petrol Fiyatlarında Gerileme

PETROL FİYATLARINDA GERİLEME :Amerika birleşik devletlerinin yaptığı baskı sonucu, petrol üreten körfez ülkelerinin yaptığı aşırı üretim ile birlikte fiyatları aşağıya çekip Rusya’yı iflas ettirme politikası her geçen artarak devam ediyor.

Bütçelerini, çoğunlukla petrol satışları üzerine kuran ve en büyük ihracat kalemi petrol olan İran ve Rusya’nın yıllık 400 milyar dolar zarar ettirmeye çalıştığını söyleyen bir rus yetkili, bu şekilde 6 ay daha devam ederse Rusya’nın iflas edebileceğini söylemesi ile petrol fiyatlarının gerilemesinin asıl nedeni.

Petrol fiyatlarındaki gerileme ile birlikte 49 dolar’ın üzerine çıkması sonrası yapılan müdahale ile tekrar 49 dolar seviyesine çekilerek Rusya’nın işini daha da zorlaştırıyor. Bunun yanında uygulanan ambargo ile birlikte köşeye sıkışan Rusya ise krizden çıkış için çözüm yolları arıyor.İki gün önce açıklanan stok verileri ile birlikte verilerin beklenen altında çıkması yüzünden son günlerdeki en yüksek seviyeye ulaşsa da birkaç gün içinde eski günlere geri döneceği sinyalini verdi. Bu nedenle özellikle Suudi Arabistan’ın üretime devam ederek fiyatları daha da aşağı çekeceği bekleniyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz