Neandertal İnsanlarına Dair Yeni Keşif

Neandertal İnsanlarına Dair Yeni Keşif

NEANDERTAL İNSANLARI’NA DAİR YENİ KEŞİFCanlıların bir türü olan insanoğlu bilimin dili olan latince de homo sapiens olarak adlandırılır. Araştırmalara göre türümüzün tarihi 50.000 yıl önceye dayanmaktadır. Diğer canlılardan farklı olarak zekasını kullanabilen, avlanabilen, araç gereç üretebilen türümüz evrimini hala sürdürüyor. Buna ek olarak 200.000 – 30.000 yıl önce homo neanderthalensis denilen bir tür yaşamıştır. Bu tür bilimsel olarak insan gen dizilimine sahiptir ve yaşadıkları süreç içinde avlanma gereksinimleri gereği kap, bıçak, pala benzeri aletler üretmişlerdir.

Iskelet sistemleri bize göre farlı olan neandertal insanlarının kafa tasları bize göre büyük kalça ve bacak yapıları daha genişti. Bunun ötesinde çene yapıları bize göre daha gelişmiş bir boyuttaydı. Avrupa’dan Akdeniz’e kadar geniş bir bölgede yaşadılar ve maalesef soylarını günümüze kadar sürdüremediler. An itibariyle bu bilgileri arkeologların elde ettiği fosillerden almaktayız.

Bilim insanlarının yeni keşfine göre neandertal insanları grup halinde sanatsal  yapılar inşa etmişlerdir. Bunlardan en yenisi Fransa’nın güneyinde daire biçiminde sütunların üst üste konularak modernist bir yapıda inşaa edildiğini ortaya koyuyor. Araştırmacılar tarafından 400 tane dikit bulundu ve bu dikitlerin oluşturduğu duvar yaklaşık 112 metre. Bu yapılan keşif 40.000 yıl öce yok olan bu türün ne kadar yaratıcı ve zeka sahibi olduğunu ortaya koyuyor 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz