İnsani Sorunların Aşılmasında Eğitim Şart

İnsani Sorunların Aşılmasında Eğitim Şart

İNSANI SORUNLARIN AŞILMASINDA EĞİTİM ŞART :Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı, Birleşmiş Milletler (BM) Dünya İnsani Zirvesi’nde, mülteci krizi gibi her türlü insani krizin aşılmasında, eğitimde fırsat eşitliğinin en önemli çare olduğunu vurguladı.
İstanbul Kongre Merkezi’nde dünya liderlerini bir araya getiren iki günlük zirvede konuşan Candan Fetvacı, eğitimin en önemli acil ihtiyaç olduğunu ve önceliğin eğitime verilmesi gerektiğini söyledi.
fetvacı, “600 bin çocuk hala okula gidemiyor ve sokaklardalar” diyerek eleştirisel bir açıdan soruna bakarken, “BM, hükümetler, yerel sivil toplum, bizzat sığınmacılar ve hayırsever dünyanın beraber çalışması gerektiğine” vurgu yaptı.

Çocuk ve kadınların insani krizlerin en korunmasız bireyleri olduğunu belirten Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı, “Kız çocuklarının eğitilmesi ve kadınların güçlendirilmesi, acil bir ihtiyaçtır” diyerek bazı kuruluşlara ve özellikle Hükümeti eleştirdi.

“Bu zorlu yolda, vakıfların ne kadar hayati bir rol oynadığının farkındayız” diyen Fetvacı, vakıfların “çok yönlü yapısı, birikmiş deneyimi ve pek çok zorlu alandaki uzmanlığıyla” işbirliği içinde olunması gerektiğinin altını çizdi.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz