Avrupa’da Neler Oluyor

Avrupa’da Neler Oluyor

AVRUPA’DA NELER OLUYOR?Son zamanlarda yaşadığı büyük sıkıntılarla boğuşan Avrupa’da ekonomik veriler hiç iç açıcı değil. Buna göre şu anda ekonomisi sağlam tek Avrupa ülkesi Almanya.

Ay sonunda Avrupa Birliğinden çıkıp çıkmamayı oylayacak İngiltere son dönemdeki büyük markalarını uzak doğu pazarındaki büyük şirketlere satmasıyla işsizlik tavan yapmış durumda. Özellikle Jaguar ve Land Rover markalarının TATA’ya geçişinden sonra başlayan ve devam eden işsizlik son yılların en üst seviyesine ulaşmış durumda.

Diğer yandan Fransa, Lüks vergisi ile (1 milyon Euro’dan fazla para kazanan insanların bu paranın Yüzde 75’ni vergi olarak ödemesini kapsayan yasa) kızdırdığı zenginleri yeni çalışma kanunu ile başlattığı gönül alma projesi büyük grevler ile geri dönmüş, polis zoru kullanılmıştı.İspanya’da ise durum pek farklı değil. Özellikle İspanyol ekonomisinin yüzde 40’lık bölümünü oluşturan Katalunya bölgesinin bağımsızlık referandumuna gitme tartışmaları son hızıyla devam ederken böyle bir şey olması durumunda İspanya’nin iflas edeceği konuşuluyor.

Uzmanlar, bu süreç devam ettiği takdirde yaşlı kıtanın dünya çapında ekonomik buhranın ilk çıkış noktası olacağından eminler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz