Zika Virüsü Yayılıyor

Zika Virüsü Yayılıyor

Zika virüsü yayılıyorDominik Cumhuriyeti’nde Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasına göre 2 kişinin Zika virüsünün neden olduğu Guillain-Barre sendromundan hayatını kaybetti.

Dominik Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığının internet sitesinde  yayınlanan son açıklamaya  göre, Zika virüsünün bağışıklık sisteminin sinir hücrelerine zarar vermesi nedeniyle gelişen Guillain-Barre sendromuna yakalanan 2 kişi yaşamını yitirdi.

Yapılan açıklamaya göre; GBS vücudun bağışıklık isteminin kendi sinir sistemine saldırıp sinir sistemini zedeleyerek iltihaplanmaya yol açabilecek bir bozukluk olduğu, verdiği hasar sinir iletilerini yavaşlatır ya da durdurur olduğu, her yaşta herkesi etkileyebilen bu sendrom oldukça seyrek görüldüğü belirtildi. Kas zayıflığı, felç, ve özellikle duyu kaybı, karıncalanma gibi sorunlara yol açan hastalıkta nefes alma zorlaşır ve kalp atışları anormal duruma ulaşabilir. Hastaların yaklaşık yüzde 80’i 1 yıl içerisinde tamamen iyileşirken, yüzde 5-10 hastada ağır hasar kalabilir ve hastaların yaklaşık yüzde 5’i ölebilir.Dünya Sağlık Örgütü de geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaparak, yeni risk değerlendirmesinin ardından Zika virüsünün genellikle bahar sonu ve yaz aylarında Avrupa’ya yayılma riskinin görüldüğünü bildirmişti.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz