Yeni Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz

Yeni Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz

YENİ MİLLİ EĞİTİM BAKANI İSMET YILMAZBaşbakan Binali Yıldırım bugün açıkladığı bakanlar kurulu listesindeki beklide en büyük değişiklik, Milli Eğitim bakanlığında gerçekleşti.

Uzun zamandır eleştirilen ancak bir o kadar uzun zamandır da bakanlık görevini yürüten Nabi Avcı’nın Kültür bakanlığına atanması sonrası yeni Milli Eğitim bakanı İsmet Yılmaz oldu.

Yeni bakan İsmet Yılmaz, 10 Aralık 1961’de Sivas Gürün’de doğdu. Hukukçu, Yönetici ve Gemi Mühendisi; İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Makine Bölümünden ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Yüksek lisanslarını İsveç Dünya Denizcilik Üniversitesi’nde “Gemi İşletmeleri Teknik Yönetimi” alanında ve Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk ABD’de yaptı. Doktorasını Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü deniz hukuku alanında tamamladı.Kamu ve özel sektörde yaklaşık 20 yıl mühendis, müşavir avukat olarak çalıştı. 2002’de Denizcilik Müsteşarı olarak atandı. Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevini yürüttü. 2007’de Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarlığı görevine getirildi.

Anayasanın 114. maddesi uyarınca 1 Kasım 2007’de TBMM dışından Ulaştırma Bakanlığına atandı. 61. Hükümette Milli Savunma Bakanlığı görevine getirildi.

İngilizce bilen Yılmaz, evli ve 3 çocuk babası.

  

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz