Yeni Çalışma Yasası Fransa’yı Karıştırdı

Yeni Çalışma Yasası Fransa’yı Karıştırdı

YENİ ÇALIŞMA YASASI SONRASI FRANSA KARIŞTI :Önce, lüks vergisi ardından yeni çalışma yasası…

Fransa, son dönemde aldığı iki kararla birlikte bir hayli zor durumda. Özellikle lüks vergisi sonrası başta ünlü isimler olmak üzere bir çok ismi Fransa’dan çıkmasına neden olan Hollande başkanlığında ki hükümet bir nevi para göçünü engellemek için sanayicilerin isteği doğrultusunda hazırlanan tasarıyı meclisten geçirmeye çalışıyor.

Sendikalar, hükümetin yeni tasarıyı çekmemesi halinde eylemin boyutunun artacağını vurguladı. Hükümet yetkilileri ise geri adım atmayacağını ifade etti.Sendikalar ise grev çağrısına destek bularak, Fransa’da hayatı durma noktasına getirmeyi başardı. Özelikle Ülkenin en büyük işçi konfederasyonu CGT’nin yaptığı rafineri grevi ise sürdüğü için Paris’te çoğu benzinlikte “Benzin yok!” uyarısı asılmış durumda.

Ulaştırma Bakanlığı, Fransa’daki 12 bin benzinlikten 2 bin 400’ünde benzin kalmadığını kaydederken, yaşananların stok sıkıntısından değil nakliyeden kaynaklandığını bildirdi.

Ayrıca, Paris ve çevresindeki toplu taşımadan sorumlu sendikaların 2 Haziran’da süresiz greve çıkacağını duyuruldu.

Büyük olaylara neden olan tasarıda ise günlük azami 10 saatlik çalışma süresi 12 saate çıkarılacak, iş sözleşmesinde değişiklik yapmak isteyen çalışanlar işten atılabilecek, yarı zamanlı çalışanların haftalık 24 saat olan asgari çalışma süresi düşürülecek, fazla mesailerde daha az ödeme yapılabilecek.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz