Vizeye Acil Durum Freni

Vizeye Acil Durum Freni

Vizeye ‘acil durum freni’Avrupa Birliği (AB) İçişleri Bakanları zirvesinde üye ülkeler, vize muafiyetini askıya alma mekanizmasına yönelik yeni düzenlemeyi onayladı. “Acil durum el freni” olarak adlandırılan mesele, vize muafiyetini askıya alma mekanizmasının kapsamını genişletirken, buna yönelik süreci de kısaltıp kolaylaştırıyor. Karar Avrupa Parlamentosu’nun onayına sunulacak.

AB, 2013 yılında bu düzenlemeye ‘vize güvenliği benti’ eklemişti. Bu bent, herhangi bir AB üyesinin; düzensiz göç, iltica başvuruları ya da üçüncü bir ülkeye yaptığı geri kabul başvurularının reddinde büyük bir artış ile karşı karşıya kalması durumunda, Avrupa Komisyonu’na kısa bir süreliğine vize muafiyetinin askıya alması yetkisi vermişti.

Yeni mekanizma ile birlikte kriterlerin yerine getirilip getirilmeyeceğini AB Komisyonu gözlemleyecek. AB ülkeleri vize serbestisi tanınan ülke ile ilgili olarak sorun tespit etmeleri halinde, Komisyon’a bizzat başvuruda bulunabilecek. .Avrupa Komisyonu Göç ve İçişleri Komiseri Dimitris Avramopoulos yaptığı basın toplantısında, “Türkiye hakkında bir söz daha etmek istiyorum, çünkü bu konuda çok soru var” dedi. Komiser, Türkiye’nin ‘kilit bir partner’ olduğunu söyledi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz