Uyku Düzensizliğine Çözüm

Uyku Düzensizliğine Çözüm

UYKU BOZUKLUĞUUykusuzluk toplumun % 90’nın hayatının bir döneminde yaşadığı büyük bir problem olup,2 aydan uzun süre ve haftada 2-3 geceden sık olarak bu sorunu yaşayanların, başka bir deyişle kronik uykusuzlukların oranı % 30’dur. Çoğumuz hayatımızın üçte birini uyuyarak geçirmekteyiz. Uyku süresinin kişiden kişiye değişmekte olduğu ve bu sürenin 4 ile 11 saat olduğu bilinmektedir.

Beyinde bir uyku döngüsü ve uyanıklık döngüsü bulunmaktadır. Bir tanesi kapandığında, diğeri açılır. Her ikisinin aynı zamanda çalışmaya başlamasıyla birlikte uykusuzluk ortaya çıkar. Beyin uyanık kalarak, yaşadığı zorluklardan kaynaklanan birtakım sorunlar üzerine düşünmeye başlar. Uykusuzluk, psikiyatrik ve aynı zamanda medikal bir sorun olmakla birlikte sağlıksız uyku alışkanlığı, belirli maddeler ve çeşitli biyolojik faktörlerden etkilenerek ortaya çıkabiliyor.

Uykusuzluğa neden olan faktörler arasında stres,  sinir, depresyon, medikal şartlar, çevresel değişimler, kötü uyku alışkanlığı, ilaçlar, kafein, nikotin ve alkol tüketimi, yemek yeme alışkanlığı, sağlık sorunları vb. sorunlar sayılabilir.Uykusuzluk sorunu hafif düzeydeyse kişi bu sorunu yaşam tarzını ve düşünce alışkanlıklarını değiştirerek aşabilir. Ancak sorun kısa sürede çözülemez durumda ise bu durumda profesyonel yardım gerekebilir.

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz