Uluslar Arası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch’ten Gelen Uyarı

Uluslar Arası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch’ten Gelen Uyarı

Uluslar Arası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch’ten Gelen UyarıTürk Bankalarının sektör olarak tehlike de olduğunu ve risklerin arttığını belirtti.

2015 ve 2016 ilk  çeyrekte Türk Bankalarının dış borçlarında, büyümenin yavaşladığını fakat, borcun yarısından fazlasını 12 ay vadeli ödenme şekliyle piyasaya güveninde problemlerle karşılaşabileceğini duyurdu.

Son yıllarda Türkiye’nin Dış borçlanıcıları olarak bankalar göze çarpıyor. Fitch yaptığı açıklama, bankacılık sektörünün toplam borcunun 170 milyar dolar kadar olduğunu vurguladı.Peki ne Türk Bankaları  Dış  Borçlanma konusun da ne yapmalı ?

Fitch bu durumun çözümü için, bankaların yabancı para cinsinden likitide pozisyonlarının da bankalara kısa vadeli piyasa kapanmaları ile sağlayacağını belirtirken açıklamasında ‘Türkiye ve bankaların dış borçlarını geri ödemelerini gerektiren bir senaryo TCMB’nin rezervleri,kurlar,yurt içi faizler ve ekonomik büyüme hızında baskı yaratır’ şeklinde ifadeye yer verdi. Bankaların dış borçları içinde kısa vade oranının yüksek olmaya devam ettiğine de dikkat çeken Fith, bununla birlikte bankaların tüm borçları kısa vadenin payının son zamanlarda net bir düşüş gösterdiğini de belirtti.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz