Türkiye’de Obezite Gerçeği

Türkiye’de Obezite Gerçeği

Türkiye’de Obezite gerçeğiBahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Babek Tabandeh, Dünya Obezite Günü nedeniyle Türkiye’deki obezite tehlikesine vurgu yaptı.

Günümüzde dünyada 700 milyon obez hasta yaşamaktadır. Türkiye’deki obezite sıklığı konusunda son araştırma 2010 yılında yapılmış. Bu konuda her sene Sağlık Bakanlığı’nın verileri yayınlanmakta ve toplumumuzun yaklaşık yüzde 30’unda BMI yani vücut kitle endeksi oranı 22-25 yaş arasında olması gerekirken bu sayı 35 ve üzerindedir. 2015 yılı itibariyle Türkiye’de 3 milyon obez var.

Erkeklerde obezite oranı yüzde 20.5 iken kadınlarda bu oran yüzde 41 düzeyindedir. En ilginç gerçek ise obezitenin Türkiye’de 0-5 yaş gurubu çocuklar arasında yüzde 8,5 (erkek yüzde 10,1 kız yüzde 6,8), 6-18 yaş gurubunda ise yüzde 8,2 (erkek yüzde 9,1 kız yüzde7,3) olmasıdır.Yaptığı açıklamada Tabandeh, “T.C Sağlık Bakanlığı’nın 2015 yılı için Türkiye Obezite ve Bariatrik Cerrahisi tahmini sayısını 3 bin operasyon olarak bildirmiştir. Bariyatrik cerrahilerinin uygulandığı merkez sayısı halen 100’ün altında iken istatistiklere göre Türkiye’de İhtiyaç duyulan bariyatrik operasyon sayısı yaklaşık 2 milyon civarındadır. Bunun da anlamı ülke bazında cerrahi tek başına obezite için çözüm olmayacağıdır” dedi.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz