Tıkalı Bacak Damarına Balon Tedavisi

Tıkalı Bacak Damarına Balon Tedavisi

Tıkalı Bacak Damarına Balon TedavisiBacak damarlarındaki tıkanma ve daralmanın sebep olduğu Periferik Arter hastalığının belirtileri bacak ağrısı, ayakta iyileşmeyen yaralar, bacağın renginin soluklaşması, morarması şeklinde ortaya çıkmaya başlamaktadır. Hastalar en çok yürüme esnasında ortaya çıkan baldır ağrısı şikayeti ile doktora başvuruyor. Kısa bir dinlenme ile ortadan kalkan ağrı hissi ‘kesik topallama belirtisi’ olarak adlandırılmakta.

Kalp-Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Bayer Çınar hastalığın en sık oranda şeker hastalarında görüldüğünü belirtirken sigara kullanımı ve yaşın ilerlemesi faktörlerinin de hastalık üzerinde önemli olduğuna dikkat çekti.

Prof. Çınar, damar tıkanıklığında uygulanan tedavi yöntemlerini detayları hakkında şu bilgileri verdi: “Tıkanıklıklarda ayak bileğinden, direkt damar yolu ile damara girilerek tedavi edilir. Tıkanıklığın ya da darlığın olduğu damara ultrasonografi yardımı ile balon (balon anjioplasti) ya da stent (metal kafes) yerleştirilir. Damarın yerine, darlık ya da tıkanıklıkların yaygınlığına göre balon ya da stent birlikte ya da ayrı ayrı yapılabilir. Genel olarak darlık ya da tıkanıklık balon ile açılamadığı durumda stent yerleştirilirken bazı damarlarda direkt olarak stent yerleştirilebilir. Lokal anestezi altında ve hasta ile konuşularak uygulanan bir tedavidir.’ 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz