Solar Impulse 2 Tarih Yazacak

Solar Impulse 2 Tarih Yazacak

Solar Impulse 2 Tarih YazacakDünyanın ilk güneş enerjisi ile çalışan uçağı Solar Impulse 2 geçtiğimiz aylarda yola çıkmıştı. 13. Etabını da başarıyla tamamlayan Solar Impulse kalan 4 etabı da tamamlayabilirse ilk kes güneş enerjisi ile dünya çevresi dolaşılmış olacak.

ABD’deki Ohio eyaletinde bulunan Dayton Uluslararası Havalimanıı’ndan havalanan Solar Impulse 2 Pensilvanya’nın Allentown kentindeki Lehigh Valley Uluslararası Havalimanı’na 17 saatlik uçuşun ardından ulaştı. Uçağın Atlantik Okyanusu’nu aşmadan önce New York’a uğraması beklenirken, John F. Kennedy, Newark ve La Guardia havalimanlarının bulundukları konum sebebiyle hava trafiği açısından Solar Impulse 2’yi zorlayabileceği belirtildi. Uçağın mucidi ve pilotları Bertrand Piccard ile Andre Borschberg Solar Impulse 2’nin dünya turunu tamamlayabilmesi halinde, dünyanın çevresini güneş enerjisi ile dolaşan ilk insanlar olarak tarihe geçecekler.

Solar Impulse 2’den önce üretilen ilk araç ise, geçen sene Japonya’dan havalanarak Pasifik Okyanusu’nu geçmiş ve tam 4 gün 21 saat havada kalarak  aşırı ısınma hatasından dolayı Hawaii’ye iniş yapmış ve tek seferde en uzun uçuş rekorunu ilk defa kırmıştı.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz