Sigara Eroinle Eşit!

Sigara Eroinle Eşit!

Sigara Eroinle Eşit!Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Uğur Boysan, sigarayı bırakma dönemi hakkında önemli ipuçları verdi. Boysan’a göre sigaranın, eroinden bir farkı yok.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Uğur Boysan, 31 Mayıs Dünya Sigarayı Bırakma Günü vesilesiyle, sigara ve sigarayı bırakma hakkında bilgiler verdi. Sigaranın bağımlılık yaratma açısından eroin, kokain ve alkolden herhangi bir farkı olmadığını aktaran Boysan, ”Nikotin oldukça güçlü bir psikolojik uyarıcıdır. Sigarayı ilk kez deneyen her üç kişiden biri, tek bir sigara ile bağımlı hale gelebilir” dedi.

”Bir sigara içildiğinde, ortalama olarak 10 saniye gibi kısa bir sürede yanaktan emilen nikotin beyne ulaşır. Bu da zevk alma, gevşeme, sakinleşme, konsantrasyon artışı gibi özelliklerin ortaya çıkmasını sağlar. Bu his size ödül gibi gelebilir ancak vücudunuz, bu değişikliğin devam etmesi için daha çok nikotin istemeye başlayacaktır” diyerek sigaranın vücuttaki etkisinden bahseden Boysan, sigarayı bırakmak için en zorlu dönemin ilk üç hafta olduğuna dikkat çekti.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz