Rusya Zor Durumda

Rusya Zor Durumda

RUSYA ZOR DURUMDA :ABD’nin Ukrayna’yı, Rusya’dan kurtarma projesinin kanlı bir hal alması sonrası, Avrupa birliği ile birlikte başlatılan ambargo sersinin en kilit ayağı Türkiye’ydi..

Türkiye, Rusya ile sıcak ilişkiler kurmuş, ambargo sonrası tüm ihtiyaçlarını karşılar olmuştu. Malum, İran’a uygulanan ambargo devam ettiği için tek destek alabildiği ülke Türkiye idi. Türkiye, Rusya ile kurduğu bu sıcak ilişkiler bazı ülkelerin hoşuna gitmemiş ve bazı operasyonlar gerçekleşmişti. Ancak daha sonrasında yaşanan uçak krizi ile Türkiye, yakın dostluk kurmaya başladığı Rusya ile arası bozulmuş ve düşman kardeşler konumuna gelmişti…

Rusya ise devam eden ambargonun bitişi tarihi yaklaştığı için Türkiye ile ilişkileri geriyor hatta düşmanlık seviyesine çıkarıyordu. Ancak beklediği olmadı ve ambargo bir yıl daha uzatıldı. ABD’nin zorladığı OPEC ile de petrol fiyatları aşağıya çekilince Rusya ekonomisi büyük yara aldı.Böyle bir dönemin ardından Rusya’nın önde gelen ekonomistleri Kremlin sarayında Rus devlet başkanı Vladamir Putin ile görüştü ve uygulanabilecek programları anlattı. Ancak anlatılan tüm programlar ambargo nedeniyle Türkiye’nin desteğine ihtiyaç duyuyordu. Yakın zamanda ilişkilerde yumuşama gözlenmesi bekleniyor.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz