Karadağ’ın Nato Üyeliğine Onay Çıktı

Karadağ’ın Nato Üyeliğine Onay Çıktı

Karadağ’ın Nato üyeliğine onay çıktıRusya’dan ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Karadağ’ın NATO dışişleri bakanları toplantısında, NATO’ya katılması kabul edildi.

Çeşitli itirazlar olmasına rağmen, NATO’nun 29. Üyesi olarak Karadağ’da ittifaka dahil oldu. İttifak üyesi ülkelerin dış işleri bakanlarının katıldığı toplantıya, Karadağ Başbakanı Milo Dukanoviç’de katılarak, imzalarını attılar. Türkiye adına da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu temsil etti.

Karadağ üyeliğine Rusya itiraz etmesine rağmen, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Karadağ’ın üye olmasının yeni bir güvenli dönemin başlaması anlamına geldiğini ifade etti. Aynı zamanda NATO’nun kapılarının güvenlik için herkese kapıların açık olduğunu net bir şekilde gösterdiğini ifade etti. Karadağ’ın da bu sürecin yürütülmesinin mümkün olduğunu gösterdiğini ifade etti.Karadağ Başbakanı Dukavic de yaptığı açıklamada, bundan önce Nato ülkeleri tarafından bombalanan bir ülke olarak, bugün kendisini bombalayan ülkelerle omuz omuza duracaklarını ifade edip, “bize güvenebilirsiniz” dedi. Rusya ise Karadağ’ın üye olmasını, barı balkanlarda hedeflenen istikrar konusunda tehdit oluşturacağını düşündüklerini ifade ederek, Karadağ’ın üye olmasına karşı çıktı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz