Gemiyi Terk Eden Kaptana Ağır Ceza

Gemiyi Terk Eden Kaptana Ağır Ceza

Gemiyi Terk Eden Kaptana Ağır Cezaİtalya’nın Giglio adasında 2012 yılında kayalıklara oturan ve 32 kişinin hayatını kaybettiği Costa Concordia kruvaziyerinin kaptanı olan Francesco Schettino’ya verilen hapis cezası onandı.

2012 yılında İtalya’nın Giglio adası açıklarında kayalıklara oturan ve çok sayıda insanın ölümü ve yaralanmasına neden olan kazanın kaptanı olan Francesco Schettino, kazanın nedeni olmak ve gemiyi yolculardan önce terk etmek ile suçlanıyordu. Kaptan için geçen sene Şubat ayında 16 yıl 1 ay hapis cezası verilmişti. Grosseto Ağır Ceza Mahkemesi, bunun yanında kaptanın 5 yıl boyunca kaptanlık yapamayacağını ve kamu kurumlarında çalışma izninin olmayacağına hükmetmişti. Tutuksuz yargılanan kaptan, cezanın çok ağır olduğuna itiraz etmişti.

Savcılık, kaza sonrası hiçbir pişmanlık duymayan kaptan için 27 yıl hapis talebine karşın, Floransa Temyiz Mahkemesi’nin vermiş olduğu 16 yıl hapis cezasını onadı.2012 yılında gerçekleşen kazada, geminin ada sakinlerini selamlamak için adaya çok fazla yaklaştığı iddia edilmişti. 32 kişinin öldüğü kazada kaptan, yolculardan önce gemiyi terketmişti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz