Foxconn’dan Büyük Darbe

Foxconn’dan Büyük Darbe

FOXCOON’DAN BÜYÜK DARBE :Çin’in en büyük teknoloji firmalarından biri olan Foxcoon 60 bin işçinin görevine son verdiği açıklandı.

Bilindiği gibi foxcoon Samsung ve Apple’ın bir çok ürününü ana tedarikçisi durumunda. Ve işçilerin uzun zamandır dile getirilen ancak bir türlü düzelmeyen çalışma koşullarının ardından firmanın bulduğu çözüm olarak dikkat çekiyor.

Foxcoon’da son üç ay içinde 6 görevli intihar etmiş, bunun üzerine Apple’dan bir açıklama gelmişti. Tedarikçimizin sorunları çözeceğinden hiç kuşkumuz yok demişti. Robotlarla birlikte bu sorunun ortadan kalkacağını düşünüyor. Ancak bu değişiklik sonrası , robotların insanların yerine alarak iç gücünün yüzde 35 azalacağını bununda işsizlik ve de ekonomik krize yol açacağını düşünen Oxford Üniversitesi bilim adamları bunun sonuçlarının çok farklı şekilde dünyaya yansıyacağını düşünüyor.Araştırma sonuçlarına göre dünyayı bekleyen en büyük tehlike işsizlik. Robotların bakım masrafları göz önüne alındığın bir yıllık masrafının bir işçinin iki aylık maaşına denk geliyor olması büyük üreticileri robot kullanımı arttırmaya itiyor. Bunun sonuçları dünya ekonomisine zarar yazıyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz