Eğitimde Obezite Sorununa Dikkat

Eğitimde Obezite Sorununa Dikkat

OBEZİTE SORUNUNA DİKKAT ÇEKİLDİKayseri Büyükşehir Belediyesi’nin kültür sanat etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen sağlık söyleşisinin konusu “obezite” idi.

Hunat Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen, ‘Obezite ve Obezite Cerrahisinde Bilinmesi Gerekenler’ konulu söyleşiye Prof. Dr. Can Küçük ile Dr. Esra Kula katıldı. Obezitenin önüne çocukluk döneminde mutlaka geçilmesi gerektiğini belirten Dr. Esra Kula, obezitenin önlenmesi için enerji alımı ve enerji tüketimi dengesini sağlamak gerektiğini söyledi.

Obezitenin nedenleri hakkında da bilgi veren Kula, “Obezitenin en başta nedeni aşırı ve yanlış beslenme alışkanlıkları. Bunun yanı sıra yetersiz fiziksel aktivite, yaşa bağlı metabolizmada meydana gelen değişiklikler ve fast food benzeri tüketim de obeziteyi artırıyor.” dedi.Prof. Dr. Can Küçük de şişmanlığın bir hastalık olduğunu ve vücutta aşırı yağ birikmesi ile meydana geldiğini söyledi. Ölüme neden olan önlenebilir hastalıklarda sigara içilmesinin ilk sırada olduğunu belirten Küçük, “İkinci sırada ise obezite var. Obezite dünyada ve Türkiye’de hızla artıyor. Sağlık Bakanlığı’nın 2013 yılında yaptığı bir araştırmaya göre Türkiye’de 8,5 milyon obez bulunuyor” diye konuştu.

Yorumlar

  1. sude dedi ki:

    Cok guzel bence

Yorum Yaz