Dünya Sigarayı Bırakma Gününe Bir Şans Ver!

Dünya Sigarayı Bırakma Gününe Bir Şans Ver!

Dünya Sigarayı Bırakma Gününe Bir Şans Ver!Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Uğur Boysan, 31 mayıs dünya sigarayı bırakma günü için önemli açıklamalar da bulundu..

Sigara bağımlılığının kokain ve eroin bağımlılığından hiç farklı olmadığını belirten Boysan, ,”Nikotin çok güçlü bir psikolojik uyarıcı ajandır. Sigarayı ilk kez deneyen her üç kişiden biri tek bir sigara ile bağımlı hale gelmektedir” ifadelerini kullararak sigara bağımlılığının ne kadar kolay başladığına dikkat çekti.

İlk 3 Hafta Önemli !!!Sigara bırakma konusunda kararlı olan kişilere ilk 3 Hafta Uyarısında bulunan Uzman Dr. Uğur Boysan, , ” Bir sigara içildiğinde, ortalama 10 saniye gibi kısa bir sürede yanaktan emilen nikotin beyne ulaşır ve eroin, kokain gibi maddelerin etkilediği merkezi uyararak bazı hormonların salınmasına neden olur. Bu da zevk alma, gevşeme, sakinleşme, konsantrasyon artışı gibi özelliklerin ortaya çıkmasını sağlar. Ödül gibi gelen bu değişikliğin devam etmesi için vücudunuz daha çok nikotin istemeye başlar” diyerek sigara bırakma aşamasındaki insanların bu gevşeme, sakinleşme, konsantrasyon gibi özelliklerden mahrum kalacağı için, sabırlı ve temkinli olmaları gerektiğine vurgu yaptı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz