Diyarbakır’da Prof. Dr. Aziz Sancar Bilim Şenliği

Diyarbakır’da  Prof. Dr. Aziz Sancar Bilim Şenliği

Diyarbakır’da  “Prof. Dr. Aziz Sancar Bilim Şenliği”Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde 12 okulun katılımıyla Nobel ödüllü bilim adamı Prof. Dr. Aziz Sancar adına bir bilim şenliği düzenlendi.

Çınar Kaymakamı İsmail Şanlı, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Aslan, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrencilerin katıldığı Prof. Dr. Aziz Sancar Bilim Şenliği Diyarbakır Hipodromu’nda düzenlendi. Çınar Kaymakamı İsmail Şanlı yaptığı açılış konuşmasında 12 okulun şenlikte yer aldığını, bu şenliğin TÜBİTAK desteğiyle ikincisinin düzenlendiğini ifade etti. Sözlerine ‘İstiyoruz ki gündemimiz sadece sanat ve bilim olsun. Bu konudaki gelişmeleri takip edelim’ şeklinde devam eden Şanlı Diyarbakır’ın bir cevher ve keşfedilmeyi bekleyen bir medeniyet olduğunu dile getirdi.

Şenlikte açık unutulan elektrikli araçların kendi kendine kapanmasını sağlayan ‘fiş çeker’, şebeke suyundan elektrik elde edilmesi için ‘hidro ampul’ ve ‘lazer ile boy ölçme’ projeleri büyük ilgi gördü. ‘Fiş Çeker’ projesini geliştiren öğrenci Muhammed Cıvan, elektrik çarpmalarının önüne geçmek için bu projeyi geliştirdiğini anlattı. Muhammed Can, ‘Elektrikli aletleri açtığımız zaman saatini ayarlıyoruz. Saati geldiği zaman kabloların bir birine değmesiyle fiş çıkar ve olası bir tehlike önlenmiş olur. Projemizin topluma faydası çok. Projemizin TÜBİTAK’tan ödül almasını bekliyorum.” diye konuştu.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz